PO-PÁ 9-12, 14-18 a NE 18-21. V Podluží 7. 
en

EVELVET

Veterinary Clinic Nusle

WE CARE ABOUT HEALTH & SATISFACTION OF YOUR PETS 

We are a veterinary clinic focused on the care of small animals. Our patients are most often dogs, cats, rabbits and guinea pigs, but also, for example, reptiles and amphibians. 

We provide preventive and therapeutic diagnostic care, we offer facilities for biochemical and hematological laboratories, X-rays and breeding advice. We also allow hospitalisation of patients who need intensive medical supervision. 

We approach our animal patients with respect and professionalism, our clients with understanding and willingness to explain everything. In addition to the doctor, a vet nurse is also available at the clinic on selected days. 

In addition to Czech, you can also speak English with our staff; if necessary, it is possible to arrange interpretation from French, Spanish and German. 

We are currently accepting new clients. We look forward to your visit!

🐩 🐈 🐇 🐢 🦜 🐾

NOVINKY

Vážení klienti, v pátek 20.5. budeme mít z provozních důvodů v odpoledních hodinách (tj. mezi 12:00 a 18:00) zavřeno. Těšíme se na Vaši návštěvu opět v neděli 22.5. mezi 18:00 a 21:00. Děkujeme za pochopení.

Milí klienti, ve sváteční den v neděli 8. května máme pro Vás otevřeno standardně od 18:00 do 21:00. Těšíme se na Vaši návštěvu.


We accept credit card payments.